See fibrilli on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "fibril"
},
"expansion": "English fibril",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English fibril).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "fibrilli",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilli",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilliä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilliin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilliltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilliksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fibrilleiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fibrillittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fibrillini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilliäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilliini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilliltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fibrilleikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fibrillittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fibrillisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilliesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilliäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilliisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilliltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilliksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fibrilleiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fibrillittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fibrillimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilliemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilliämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilliimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilliltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilliksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fibrilleiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fibrillittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fibrillinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilliänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilliinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilliltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilliksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fibrilleiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fibrillittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fibrillinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilliensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilliään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilliänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilleissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilleistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilliinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilleillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilliltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilliltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilleiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilleillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilleinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fibrilliksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fibrilleikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fibrilleiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fibrillittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilleittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilleinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "fibrilli",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "fibrilli",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "fibrill",
"2": "",
"3": "",
"4": "ä"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish internationalisms",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Biology",
"orig": "fi:Biology",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "48 28 20 4",
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "37 36 24 2",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "lihasfibrilli"
}
],
"glosses": [
"fibril"
],
"id": "en-fibrilli-fi-noun-vCqG9tgl",
"links": [
[
"biology",
"biology"
],
[
"fibril",
"fibril"
]
],
"raw_glosses": [
"(biology) fibril"
],
"topics": [
"biology",
"natural-sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfibrilːi/"
},
{
"ipa": "[ˈfibrilːi]"
},
{
"rhymes": "-ibrilːi"
}
],
"word": "fibrilli"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "it",
"2": "verb form"
},
"expansion": "fibrilli",
"name": "head"
}
],
"lang": "Italian",
"lang_code": "it",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "37 36 24 2",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "54 33 13",
"kind": "other",
"name": "Italian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "fibrillare"
}
],
"glosses": [
"inflection of fibrillare:",
"second-person singular present indicative"
],
"id": "en-fibrilli-it-verb-KRSV310x",
"links": [
[
"fibrillare",
"fibrillare#Italian"
]
],
"tags": [
"form-of",
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "37 36 24 2",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "fibrillare"
}
],
"glosses": [
"inflection of fibrillare:",
"first/second/third-person singular present subjunctive"
],
"id": "en-fibrilli-it-verb-z0EGyOx3",
"links": [
[
"fibrillare",
"fibrillare#Italian"
]
],
"tags": [
"first-person",
"form-of",
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form_of": [
{
"word": "fibrillare"
}
],
"glosses": [
"inflection of fibrillare:",
"third-person singular imperative"
],
"id": "en-fibrilli-it-verb-~q~1Nekj",
"links": [
[
"fibrillare",
"fibrillare#Italian"
]
],
"tags": [
"form-of",
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
}
],
"word": "fibrilli"
}
{
"categories": [
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries"
],
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "lihasfibrilli"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "fibril"
},
"expansion": "English fibril",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English fibril).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "fibrilli",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilli",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilliä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilliin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilliltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilliksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fibrilleiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fibrillittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fibrillini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilliäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilliini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilliltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fibrilleikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fibrillittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fibrillisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilliesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilliäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilliisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilliltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilliksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fibrilleiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fibrillittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fibrillimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilliemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilliämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilliimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilliltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilliksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fibrilleiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fibrillittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fibrillinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilliänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilliinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilliltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilliksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fibrilleiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fibrillittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fibrillinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilliensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilliään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilliänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilleissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilleistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilliinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilleillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilliltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilliltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilleiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilleillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilleinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrillikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fibrilliksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fibrilleikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fibrilleiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fibrillittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrillittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilleittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fibrilleineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "fibrilleinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "fibrilli",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "fibrilli",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "fibrill",
"2": "",
"3": "",
"4": "ä"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish internationalisms",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ibrilːi",
"Rhymes:Finnish/ibrilːi/3 syllables",
"fi:Biology"
],
"glosses": [
"fibril"
],
"links": [
[
"biology",
"biology"
],
[
"fibril",
"fibril"
]
],
"raw_glosses": [
"(biology) fibril"
],
"topics": [
"biology",
"natural-sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfibrilːi/"
},
{
"ipa": "[ˈfibrilːi]"
},
{
"rhymes": "-ibrilːi"
}
],
"word": "fibrilli"
}
{
"categories": [
"Italian entries with incorrect language header",
"Italian non-lemma forms",
"Italian verb forms",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries"
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "it",
"2": "verb form"
},
"expansion": "fibrilli",
"name": "head"
}
],
"lang": "Italian",
"lang_code": "it",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "fibrillare"
}
],
"glosses": [
"inflection of fibrillare:",
"second-person singular present indicative"
],
"links": [
[
"fibrillare",
"fibrillare#Italian"
]
],
"tags": [
"form-of",
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form_of": [
{
"word": "fibrillare"
}
],
"glosses": [
"inflection of fibrillare:",
"first/second/third-person singular present subjunctive"
],
"links": [
[
"fibrillare",
"fibrillare#Italian"
]
],
"tags": [
"first-person",
"form-of",
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form_of": [
{
"word": "fibrillare"
}
],
"glosses": [
"inflection of fibrillare:",
"third-person singular imperative"
],
"links": [
[
"fibrillare",
"fibrillare#Italian"
]
],
"tags": [
"form-of",
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
}
],
"word": "fibrilli"
}
Download raw JSONL data for fibrilli meaning in All languages combined (21.3kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-31 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (e97c820 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.